افتتاح سایت برای عموم
بار گذاری کامل مطالب تا چند روز دیگر

شاید برای شما این سؤال پیش آمده باشد که عاقبت مصعب ابن زبیر،ابراهیم مالک ،ابن حر و عبدالله عمر چه میشود برای دریافت پاسخ خود مقاله زیر را بخوانید.

ابراهیم مالک اشتر نخعی

ابراهیم فرزند مالک اشتر از شجاعان و نامداران بزرگ شیعه در سرزمین عراق بود او در سنین نوجوانی در کنار پدرش  مالک اشتر در جنگ صفین  با دشمنان  امیرالمؤمنان علیه السلام نبرد کرد و چنان شجاعتی به خرج داد که همگان را مبهوت کرد.

ابراهیم پس از قتل مختار از دو جناح مخالف عبدالملک مروان و عبدالله زبیر دعوت به همکاری شد ولی او ترجیح داد به سپاه زبیر بپیوندد پس از پیوستن ابراهیم مالک به مصعب شامیان به وحشت افتاده و برای جنگ با مصعب آماده شدند دو سپاه در غرب عراق و منطقه سامرا به هم رسیده و با هم به نبرد پرداختند در این نبر عبدالملک مروان پیروز شد و در نتیجه ابراهیم مالک اشتر نخعی و مصعب کشته شدند.

قتل ابراهیم مالک و مصعب در پانزدهم جمادی الاول به وقوع پیوست.

ابن حر

ابن حر را در مختارنامه در قالب یک شخصیت جوان و اوباش نمایش داده بودند که با شخصیت اصلی او تطابق نداشت .عبیدالله ابن حر جعفی از اشراف شجاعان و شعرای معروف کوفه بود او پس از قتل عثمان کوفه را به قصد شام ترک کرد و در کنار معاویه جای گرفت و با سپاه او در صفین شرکت جست. ابن حر در منزل بنی مقاتل با کاروان امام حسین (ع) روبرو شد امام از او یاری خواست ولی پیشنهاد امام را رد کرد.

ابن حر پس از مرگ یزید و فرار ابن زیاداز شهر کوفه با مختار همصدا شد و به همراه گروهی به مدائن رفت و لی سپس در کنار مصعب ابن زبیر با مختار جنگید پس از مدتی مصعب به او مضنون شد و او را حبس کرد و مدتی بعد با شفاعت گروهی از قبیله مزحج-وی را آزاد ساختند –ابن حر پس از آزادی به عبدالملک مروان پیوست و چون به کوفه آمد شهر را در دست کارگزاران ابن زیاد دید او مورد تعقیب خصم قرار گرفت و با بدنی مجروح بر کشتی سوار شد تا از فرات عبور کند وی برای فرار از اسارت خود را در آب انداخت و کشته شد.مورخان مرگ اورا در سال ۶۸ قمر ی نوشته اند.مصعب ابن زبیر بدن نجس ابن حر را بر دروازه کوفه بدار آویخت.

عبدالله زبیر

پس از مرگ مصعب عبدالملک مروان سپاهی را به فرماندهی حجاج به مکه فرستاد و در سال ۷۳ هجری مکه سقوط کرد و به دست امویان افتاد برخی از اهل سنت او را پس از معاویه خلیفه شرعی خود میدانند. مسلم در کتاب خود ازابو نوفل نقل میکند- عیدالله زبیر رادیدم که در مکه بدار آویخته شده و مردم بر وی می گذشتند.

 

 1. حسین می‌گه:

  ممنون خیلی کنجکاو بودم ببینم عاقبت ابراهیم مالک اشتر چه میشود

 2. منتظر می‌گه:

  ممنون می خواستم عاقبت مصعب را بفهمم

 3. محمد جواد می‌گه:

  دستت درد نکنه خیلی دوست داشتم عاقبت ابراهیم رو بدونم

 4. علیرضا می‌گه:

  مرسی خیلی دوست داشتم بفهمم ابراهیم چی میشه اما چرا رفت با مصعب؟

 5. احسان می‌گه:

  خیییییییییییییییللللللللیییییییییییییی متشکر و ممنونم خیلی دلم می خواست سرانجام افراد ذکر شده را بدانم

 6. www.30morq.iran.sc می‌گه:

  می خواستم عاقبت ابراهیم روبدونم

 7. بابک می‌گه:

  ابراهیم اشتر در موصل جا خوش کرد و از مختار تبعیت نکرد و عاقبت بدی برایش شد اگر همه گوش به فرمان مختار بودند زبیریان شکست خورده و با کاردانی و لیاقت مختار می توانستند امویان را کنار بزنند و حکومت شیعه سالها داوم میاورد و کشور ما هم زود تر از دست عربهای پلید خارج میشد اما حیییییییییییف که نشد

  • محمد می‌گه:

   سلام.اقای بابک من ازشما می پرسم که ایاقران و پیامبرواهل بیت زبانش فارسیه.پس چرابه عربها توهین می کنی چراشما ایرانی ها نزاد پرستی .درحالی که خداوند میفرمیاد لا فرق به عربین وعجمین الا بل تقوا.

   • محسن می‌گه:

    آقای محمد
    فرقی میان ایرانی و عرب نیست به فرموده قرآن ملاک برتری، تقواست.
    ولی شما که ایرانی را نژادپرست میخوانی؛ ما نژاد پرست نیستیم و بیشتر از شما عربها یا عرب پرستان به پیامبر و اهل بیت پاکش ارادت داریم.
    منظور از اعرابی که ما مخالفش هستیم همان عمر و ابوبکر و عثمان و معاویه حرامزاده است که اسلام را دست آویز دنیاطلبی و عیاشی خود نمودند. تو به من بگو چرا بعد از اشغال ایران توسط آن خلیفه زنا زاده تان ؛ سالیان سال از سوی اعراب عُمَری و اموی با ایرانیان برخورد تحقیر آمیز میشد. با اینکه ایرانیان مسلمان بودند. پس نژادپرست تو امثال تو و آن غاصبین حرامزاده هستید. که ۳ روز پس از رحلت رسول اکرم، خانه یگانه دختر ایشان که بانوی دو عالم است را مورد هجوم وحشیانه قرار دادید.

   • ایران من می‌گه:

    بابک جان ،‌ فراموش نکنید که اگر واقعا منظور از حمله اعراب به ایران و اعمال آن وحشی گری هایی که توصیه می کنم از منابع تاریخی استخراج کنی و حتما بخونی ،‌ جهاد با کفار بوده ،‌ که ما یکتاپرست بودیم و اگر منظورشون نجات ایرانی ها از ظلم دستگاه وقت بوده ،‌ که با توجه به سیستم حکومتی اون دوره در تمامی دنیا ، باز هم ما به نسبت از اعراب در این زمینه خیلی جلوتر بودیم ،‌ تحقیق کنید هدف اصلی هجوم به ایران چی بوده … ٍٍ!!!

  • امین می‌گه:

   جناب بابک میدانی که تمامی سادات از اولادان پیامبر ووشیعه هم به وسیله وحمایتهای اینها در ایران رواج پیدا کرد .انشالله که بیشتر تحقیق کنی .

  • محسن می‌گه:

   منظور جناب بابک عرب های نژاد پرسته. همونهایی که بر علیه امیرالمومنین علی بن ابیطالب شوریدند به این بهانه که چرا ایشان عجم و عرب را یکسان می بینند.
   پس لطفا سنگ اعراب سقیفه ای و اموی که ذره ای به قرآن و آموزه های آن اعتقاد ندارند را به سینه نزنید.

 8. Farhad می‌گه:

  rahe shiee bedone mokhatar va ebrahim ham zende mimanad kafist dele khod ra pak konim k man hanoz natavanestam in karo bokonam har moghe delhaye hame ma az zamin kande shod zamane zohre emam zman niz miresad

 9. بهرام می‌گه:

  بزرگترین اشتباه مختار این بود که مرکز قیام خود را کوفه قرار داد او باید به ایران می آمد و با لشگری عظیم کوفه و شام را در کوتاهترین مدت تسخیر می کرد به کوفه رفتن یعنی در دام شیاطین افتادن

 10. محمد می‌گه:

  هیهات من …….اشک بر مظلومیت اقا امام حسین ع و شیعیان علی مرتضی که جگر مرا سوخت و بخدا کاشکی مختارباابراهیم جدانمیشد یااینکه کیان ایرانی شهید نمیشدومختار به ایران می امد کوفه یعنی منافق یعنی همین قوم ظالمین که درمیان شیعیان جاخوش کرده اند

  • kiyan می‌گه:

   چرا شر و ور میگی حسین از معاویه بعد از بیعت مبلغ ۲۰۰۰۰۰ دینار در هر شش سی روز (شش ماه) بابت باج از معاویه و یزید دریافت میکرد.که بعد دایه حکومت بر کوفه را کرد .که یزید بدلیل تهویل ندادن خانه خود به او ،با ایشان وارد جنگ گردید و او را کشت (شهادت نه).

   خلاص……

   • ایلیا می‌گه:

    اخه ادم عوضی اولا که معلومه بی سوادی.تحویل رو با (ح) مینوسن نه با (ه).
    ثانیا این زرت وپرتی که کردی از کدوم ازگلی بود؟
    ثالثا شخصییتی چون امام حسین (ع)، که حتی دشمنانش هم به ازادگی ایشون گواهی میدن ، اگر دنیا طلب ومادی گرا بودند ایا دراون شرایط که به قول زهیربن قین اوضاع دگرگونه بود،جانشون رو فدا میکردند؟
    رابعا،یقین دارم که سگی چون تو حرومزاده ست.

   • حسین می‌گه:

    برو نوشتن یادبگیر و بعد بیا چیزی بنویس. منبعی که نوشته ای فلان قدر دینار را به من بگو کجاست تا تحقیق کنم و حرفت را باور کنم. مگر تو مسلمان نیستی که به خاندان طهارات دروغ می بندی. اگر می دانستی که گناه انتشار سخنی که نسبت به آن علم نداری چقدر است هرگز زر مفت نمی زدی. معلوم نیست تو گبری یا یهودی که این چنین صحبت می کنی. کلمات داخل پرانتز در انتهای نظری که نوشته ای نشان می دهد عقده ای هم هستی!!)

 11. علی فرح بخش می‌گه:

  مختار خیلی شخصیت جالبی است اگر این طور بوده که ابراهیم مالک اشتر به سپاه مصعب پیوسته واقعا حیف مالک اشتر نخعی که هم چین بچه ای داشته است چون ابراهیم در بیعت مختار بود و پس از کشته شدن مختار به دست مصعب می توانست با لشکر انبوه به راحتی سپاه مصعب را نابود کند نه اینکه خیانت کند و به سپاه قاتل مختار بپیوندد. مختار خیلی دوستت دارم سعی می کنم در اسرع وقت سری به مزار مطهرت بزنم.

 12. مسعود می‌گه:

  واقعا خیلی بد شد ابراهیم نباید با مصعب ابن زبیر ملعون بیعت می کرد اولا ابراهیمو خیلی دوست داشتم اما حالاازش متنفرم

 13. رضا می‌گه:

  سلام
  دوست عزیز هیچگاه از ابراهیم اشتر متنفر نباش چرا که او از بزرگان شیعه بوده و قابل احترام. و در چندین مورد از زبان مقام معظم رهبری لفظ رضی الله عنه خطاب شده و یا سایر مجتهدهای بزرگ ایشان را تایید کرده اند . اما در باب علت پیوستن ابراهیم به سپاه مصعب که به نظر ما اشتباه بوده باید در شرایط سیاسی آن زمان باشی تا بفهمی چه دلیلی باعث شد ابراهیم بطرف مصعب برود و کشته شدن او هم هر چند در سپاه مصب بوده ولی شهید به حساب می آید مثل خیلی ها که الان به حکومت سکولار سوریه پیوسته اند حتی از ایران به قصد دفاع از دین در مقابل صیهیونیسم اسلامی و دشمنان اسلام … یک اشتباه نمیتواند باعث رانده شدن فرد بزرگی چون ابراهیم باشد من در سخنرانی های دکتر رائفی هم شنیدم ابراهیم قصد داشت از طریق زبیریان امویان را بکوبد یعنی دیدگاهی که مختار هم از ابتدا به ان فکر میکرد پس این تاکتیک سیاسی بوده هر چند در نظر ما دور از انتظار است . خیلی دلائل دیگر که میتوانید تحقیق کنید اگر طالب حقیقت هستید

  با سپاس

  • محمدحسین می‌گه:

   دوست عزیز خداوندهمه راعاقبت بخیرکندکه ابراهیم نشد وتنهاکذاشتن مختار کم گناهی نبود وبیعت بامصعب که ۶۰۰۰نفرازهمرزمان مختارراسلاخی کردقابل توجیه نبوده ونیست.

  • امین می‌گه:

   اگر نیمی از این ۶۰۰۰هزار نفر سلاخی شده مصعب!مختار را همراهی می کردند قطعا مختار پیروز میدان بود ولی حیف از نامردیهاکه در موقع بهران افراد شایسته را تنها می گذارند.

 14. امیری می‌گه:

  باشنیدن این داستانها خیلی غبطه می خوریم وصد حیف که پیروزی اسلام این دین شریف ومقدس همیشه به یک مدیریت ظریف وبه یک شمشیر وابسته بود که سالها می توانست دوام بیاورد وعظمت شیعه الانه خیلی نمایان میشد واین وهابی های کثیف نمیتوانستند قد علم کنند

 15. حسن می‌گه:

  حیف ابراهیم اشتر که با آن همه رشادت و شجاعت و آن همه مقامی که در قیام مختار در نزد خدا و مردم کسب کرده بود ، در پیوستن به مختار تعلل کرد و همراه مصعب شد و هم سبب در هم شکستن قیام مختار شد و هم به مقام شهادت نائل نشد .

  • سجاد می‌گه:

   سلام دوست عزیز اول تحقیق و یقین بعد قضاوتدر سیاست کارهایی انجام میشود که دور از انتظا است ابراهیم هم با این کار هدفش نابودی مروانیان بود افرادی مثل علامه مجلسی گفته اند که در ایمان و اعتقاد ابراهیم به خدا و اهل بیت پیامبر هیچ شک و تردیدی وجود نداشته است

 16. حسن می‌گه:

  آرزوم اینه که حتی در آخرین روز عمرم هم که شده این سعادت نصیبم بشه و بتونم سر مزار مختار برم و بهش عرض ادب کنم . ای مختار خیلی دوستت دارم . خداوند با سید الشهدا مهشورت کنه و پیش آقا شفاعت این بنده رو سیاه را هم بکن

 17. باران می‌گه:

  شلام بر همه کاربران میگم زود درمورد کسی قضاوت نکنید این که ابراهیم عاقبت به خیر شد یا نه شهید شد یا نه و … باید اول بریم تحقیق کنیم بعد ببینیم که آیا درسته همین طوری نمیشه که به یکی از بزرگان دین تشیع تهمت بزنیم مدرک اصل باید باشه اگه هم نباشه بعد از ظهور آقا به این سوال ها پی برده میشه

 18. حسین می‌گه:

  خدارحمت کند مختاررا که باقیامش آبی به دل اهل بیت ریخت ولی کاش خیانت اطرافیان نبود ومختار می توانست حکومت علوی را پیاده کند.مختار نامی ازخود به جای گذاشت که تاقیام قیامت بر تارک شیعه میدرخشد ولی عزیزان انتقام واقعی را امام زمانمان میگیره هنوزم که هنوزه شیعه مظلوم است وخونش داره ریخته میشه انشاالله که آقایمان به همین زودی هاظهور میکنه وتمام قاتلان از زمان امام علی تا آخرینشان رابه سزای عملشان میرسانه انشاالله و وظیفه ماهم اینه که مقدمات ظهور راآماده کنیم نه این که با کارها وافکارهای خدای نکرده منحرف وتفرقه انگیز ودشمن شاد اتحادمان را از بین ببریم به امید روزی که شیعه عا لم گیر شود وماهم در رکاب حسین زمانمان باشیم وجهاد کنیم.الهم عجل الویک الحجت ابن الحسن

 19. امیر می‌گه:

  واقعا مختار و همرزمان شهیدش همیشه زنده اند.
  کاش میرباقری لا اقل با توضیح سرانجام بازمانده های قیام مختار را ایراد میکرد، تا میلونها نفر الان در شک و ندانم چه کنم نباشند.
  خودم که فکر نکنم ابراهیم عمدی خود را به مختار نرساند، و فکر نکنم که او بیعت زبیریان را بدون سیاست پذیرفته باشد، چون بسیار به عقیده پدرش مالک احترام میگذاشت. کاش روز محشر یک بار کنار مختار و کیان مینشستم، تا از اونا خواهش کنم که پیش سیدالشهداء شفاعتم را بکنن.

  • فرید می‌گه:

   درکل وقتی به تاریخ یه نگاه اجمالی میکنم میبینم که بسیاری از حکومت ها در راستای سهل انگاری افراد و عدم علم مکفی و اعتقاد و ایمان کامل قلبی به انحطاط یا به مراتب نابود شده.دقیقا در حکومت مختار ثقفی هم به همین منوال بوده.ابن شمیت بوسیله ی مشورت با رفیقه جاهلش که عرب رو از عجم برتر میدونست مسبب مرگ کیسان ابوعمره(کیان) و در نهایت بن کامل و خودش شد.با این کار ۸۰درصد از ایرانی ها رو که ستون فقرات لشکر مختار بودن رو نابود کرد.بعد ابراهیم اشتر که برای برگشتن از موصل به کوفه هی تعلل کرد و در نهایت خیلی دیر رسید.قبول بفرمایید که ابراهیم نخعی اشتباه بزرگی کرد.فاصله بین حق و باطل یه تار موست.

   • داود می‌گه:

    سلام!دوستان اگر فیلم را درست دیده باشید متوجه میشوید که بن حر ملعون نامه های بین مختار و ابراهیم را عوض میکرد که باعث سوء تفاهم بین آن دو عزیز شد

 20. امیر می‌گه:

  تنها شاهد روز عاشورا و اتفاقات پس از مختار خورشید سوزانه، که نمیدونم چطور روز عاشورا را دیده و هنوز زنده است.

 21. حمید می‌گه:

  باسلام / درود به روان پاک شهدای اسلام / ای کاش بیاموزیم که قضاوت کردن سختترین کار دنیاست / درجای که حضرت موسی نمیتوانست اعمال خضر نبی را درک کند و شاکی میشد باید قبول کرد که ما در مقابل نبی خدا خیلی عاجزتریم و با احساس نباید تصمیم گرفت / وبه نظر بزرگان باید احترام نهاد هرچند خلاف دیدگاه ما باشد/ یاعلی

 22. حسین می‌گه:

  سلام.لطفأ الکی در مورد ابراهیم قضاوت نکنید.اگه یادتون باشه مختار هم با زبیریان بیعت کرد.به نظر من ابراهیم با سیاستی که از مختار آموخت منتظر فرصت بود تا دوباره حکومت علوی را بر پا کند که متأسفانه نشد.

 23. مرتضی می‌گه:

  عجب…………….ابراهیم چطور تونست به قاتل مختار بپیونده.اینجور که پیداس به قاتلین امام نپیوسته و به قاتلین مختار پیوسته!!!!!!!!!!!خدایش رحمت کند

 24. میرمهدی می‌گه:

  با درود به یکایک شما کاربران گرامی و گرانقدر و اندیشمند روی سخنم با آندسته از دوستان است که ابراهیم پسر مالک اشتر نخعی را برحق می دانند و شک بر ابراهیم را ناروا میدانند دوستان گرامی و هم میهنان نازنینم پیش از هر چیز من خود یک سید حسینی هستم و کمتر کسی از فرزندان حسین بن علی بن ابی طالب بن عبدامططلب است که سپاسگذار مختار بزرگ نباشد اینک شوندهایی //shavand// (دلایلی) بر کوتاهی ابراهیم را برایتان می گویم ۱/ مختار در هنگامه ایی که مسلم بن عقیل دست به شمشیر برد به پشتیبانی از هانی عروه مزحجی و میثم تمار و همچنین برای از میان برداشتن ابن زیاد تا دست کم راه آمدن تا کوفه برای حسین بن علی هموار شود پا به پای جناب مسلم بوده و برای گردآوری شمشیرزن و جنگاور و جنگجو به ایلهای کوچان گرادگرد کوفه میرود تا سپاهی گردهم بیاورد اما در همان هنگامه ابراهیم اشتر به همراه سلیمان بن سرد خزعی و به فتوای او دست به شمشیر نشدند ۲/ مختار با اینکه هم از روی نزدیکی به علی بن ابی طالب و همچنین نیک اندیشی که علی بن ابی طالب به او داشت و هم از جایگاه برتری خانوادگی برتر از سلیمان بود با اینروی تا پیش از دستگیری از سوی یزیدیان و سپس رانده شدنش از شهر و دیار و میان خانواده اش به رهبری سلیمان گردن نهاد اما ابراهیم حتی پس از آنکه دریافت آن پا پس کشیدنش چه پیامدهای شومی داشت و چه بر سر نوه پیامبر گرامی اسلام آورد همان خاموشی و شمشیر در قلاف کردنشان و پشتیبانی نکردنشان از جناب مسلم کماکان بر اسب یکدنگی سفت و سخت نشسته بود و خود را برتر و شایسته فرماندهی میدید و چنانکه دیدیذ و در بسیاری گاهنامه های معتبر است سران کوفه فرماندهی مختار را بر فرماندهی او برتری داده و سرانجام ابراهیم شد سپهسالار لشکر مختار چون سران شیعه کسانی چون ابراهیم و سلیمان را دیده بودند که پای ارادتشان چگونه لنگیده بود ۳/ مختار تنها برای این همراه بن زبیر شد که در آن هنگامه تنها دشمن نیرومند و آشکار امویان بود و پس از شهادت حسین بن علی بیشتر مسلمانان حجاز گرد بن زبیر آمده بودند و او را خلیفه می خواندند و ویژگی برتر اینکه مختار دست یاری به برخواستگان به خون خواهی از حسین نداده بود و سپس در مکه در کنار خلیفه زبیری جا خوش کند کاری که ابراهیم پس از هم پیمانی با مختار به وسوسه و پچپچه برادرش کرد و ترک موصل نکرد در حالی که به پیروی از مختار با مختار پیمان بسته و دیگر تفاوت مختار بزرگ و ابراهیم نخعی آن است که مختار را وسوسه ها پس از ماجرای حسن بن علی دیگر کارگر نبود تازه در آن هنگام هم از بیت حسن بن علی تا مردم کوفه به ایشان فشار آوردهکه با معاویه گجستک پیمان آشتی ببندد در حالی که ابراهیم پسش از هم پیمان شدن با مختار بزرگ به وسوسه برادرش و به جایگاه پرستی اش از دستور فرمانده اش مبنی بر لشکرکشی به حرورا سرپیچی کرد ۴/ مختار هنگامی با ابن زبیر پیمان بست که هیچ یاری کننده ایی جز کیان ایرانی و عبدالله بن کامل شاکری نداشت اما ابراهیم سپسالار یکی از بزرگترین سپاهیان شیعه تا آن تاریخ بوده است پس پای سست ارادت و اراده اش سبب شد تا در موصل جا خوش کرده و با اینکه می داند محلب و مصعب چه کرده اند با همرزمان و فرمانده اش در لشکر مصعب می شود و باز یک چیز ویژه اینکه بدگمانی ابراهیم به مختار بزرگ از آن روی بود که مختار بزرگ چرا با زبیریان بیعت کردهپس تنها می توان گفت که آرزوی دیرینه به جای شیر عراق عرب مالک بزرگ تکیه زدن و همچنین رهبری و زعامت شیعه را پس از سلیمان و مختار بدست بگیرد با خود به گور برد و فراموش نکنیم که مالک بزرگ از انگشت شمار کوفیانی بود که هرگز و به هیچ روی از پیمان بر نمی گشت اما ابراهیم به آسانی با قاتل فرمانده اش و ۶۰۰۰ تن از همشهریان و یارانش هم پیمان شد هیهات من الذله

 25. قلی می‌گه:

  درود بر تو ای بانوی پاک دامن …

 26. رضا می‌گه:

  به نظر من در مورد مختار و قیامش و همچنین اختلاف بین او و ابراهیم می باید بسیار واقع بینانه قضاوت کرد . اول اینکه همانطور که در فیلم هم نمایش داده شد محمد حنفیه فرزند امام علی ع به صورت مبهم و نه روشن و واضح از قیام مختار حمایت کرد و به خاطر گرفتن انتقام خون شهدای کربلا قیام او را به صورت ضمنی تائید کرد دوم اینکه مختار دست خط و امضاء ایشان را برای همراه ساختن ابراهیم و سایر شیعیان جعل نمود سوم اینکه امام چهارم شیعیان حضرت علی ابن حسین ع به هیچ عنوان از خلافت و حکومت مختار پشتیبانی نکرد و اصولا در زمان حیات امام حکومتی اسلامی به زعامت غیر ایشان معنی پیدا نمی کند و اگر حمایتی ضمنی از قیام مختار توسط ایشان ویا عموی ایشان انجام می شده است فقط تا حد گرفتن انتقام شهیدان کربلا بوده و بس . چهارم بسیاری از اعمال مختار گرجه کشتن قاتلین امام و یاران ایشان بوده ولی مورد تائید احکام و قوانین اسلامی نبوده است مانند مثله کردن و در آتش سوزاندن پنجم اینکه درست است که مختار از شیعیان و پیروان امام علی بوده است ولی اینکه هدف ایشان گرفتن انتقام شهیدان کربلا بوده و یا اینکه این موضوع دستمایه ای برای نشستن بر مسند قدرت بوده است جای شک و تردیدی گرچه به صورت ضعیف وجود دارد . به نظر من تمامی این موارد می توانست از عوامل سست شدن اعتماد و اعتقاد ابراهیم به مختار باشد . اگر چه در آن برهه حساس به نظر من هم نباید ابراهیم کوتاهی می کرد و حتما می بایست به یاری مختار می شتافت .

 27. حنظله می‌گه:

  من باور نمی کنم مه ابراهیم به مصعب ملعون پیوسته . مگر نشنیدی که مصعب هزاران نفر از شیعیان را در یک روز قتل عام کرد . یعنی میخوای بگی این خبر به گوش ابراهیم نرسیده؟ …….
  تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل…..

 28. رضا می‌گه:

  درود و عرض احترام و ادب به شما میر مهدی عزیز
  خیانت رنگ و بوهای مختلف دارد حتما نباید یکی مثل ابن حر ملعون باشه تا معنی خیانت کار رو بفهمیم پای سست ارادتو بدعت در بیعت هر چه کوچک و به دلایل مختلف اعم از سیاست و هر چه خیانت محسوب میشود
  قیام بر حق مختار بزذگ میتوانست سالها ادامه یابد اگر کسانی مثل ابراهیم که مسئولیت لشکر بزرگی داشت به خاطر بهانه هایی به نام سیاست یا به نظر من خود بزرگ بینی و بر حق نبودن مختار بزرگ خیانت نمیکرد
  دوستانی که میفرماین قضاوت بیجا غلط است و باید تحقیق کرد بنده تا جایی که امکان داشت تحقیق کردم و قصد قضاوت ندارم
  ولی از این روشنتر که وقتی قیام شیعیان و مختار بزرگ در خطر نابودی قرار داره ابراهیم لشکرو در موصل نگه داشت تا مختار و یارانش در عین نامردیو بی معرفتی کوفیان ملعون کشته شون
  چه دلیلی جز خیانت میتونه ابراهیمو تو موصل نگه داره؟؟؟؟
  بنده شخصا کاری به بیعت ابراهیم با مصعب بن زبیر ندارم و مشکلم یاری نکردن ابراهیم در باره مختار هستش
  امان از غرور و کبر که انسانهای بزرگی چون ابراهیم بن مالک اشتر هم از اون مبرا نیستن
  به خدای احد و واحد اگر در ان زمان زندگی میکردم از کنار مختار تکان نمیخوردم و تا اخر خونم از قیام بر حق مختار دفاع میکردم
  درود و رحمت خدا و سید الشهدا به مختار و کیان و بن کامل که مردانگی در این جور انسانها خلاصه میشه

  خدا بر جای حق نشسته و این است عاقبت کوفیان و خیانت کاران به اهل بیت و امام حسین
  سالهاست که کوفیان رنگ خوشبختی رو ندیدن و همچنان در بدبختی و جنگ زندگی میکنن
  البته جسارت و سو تفاهم به دوستان و شبعیان عراق و اون دسته از شیر مردان عراقی که همیشه در کنار اهل بین پیامبر بودن نشه
  کاش روزی بیاد که ما در راهی که مختار و کیان و بن کامل و … پا بزاریم و رنگ شهادت رو بچشیم و خوش ان روزی که با این افراد مهشور بشیم
  والسلام

 29. نعمت می‌گه:

  به نظر من ابراهیم می توانست با کمک مختار زبیریان را شکست داده و بعد از آن نیز امویان را نیز شکست دهند شیطان ابراهیم را گول زد که در آن موقع حساس پشت مختار را خالی کرد وگرنه زبیریان و امویان با هم قادر به شکست او و مختار نبودن

 30. مهدی می‌گه:

  بابا هرچه باشه هزار و خورده ای سال میگذره و تاریخ رو هم همیشه فاتحان مینویسم پس لطفا الکی و کورکورانه قضاوت نکنیم و تحت تاثیر حرف های دیگران قرار نگیریم
  در آخر از نویسنده این مطلب تشکر میکنم و همچنین از آقای میر باقری عزیز که فیلمی تاریخی رو ساختن و ایکاش این نوع سریال ها ادامه داشته باشه تا ما تاریخ خودمون رو بتوانیم به همه نشون بدیم الاسلام وعلیک یا سیدالشهدا

 31. داریوش می‌گه:

  ببخشید شما یه جوری دارین ابراهیم و مختار به زبون میارین انگار اسم جضرت کورش کبیر به گوشتون نخورده

  • مختار ثقفی می‌گه:

   بخواب بابا ما چی میگیم این چی میگه

   • امیر می‌گه:

    آقاجون من یه شیعه محب علی هستم.مختاروهم خیلی دوست دارم.ولی خواهشاحرف دهنتو بفهم شماهاتاقیام قیامت میخواین که عربای ملخ خور بالاسرشماباشن.همیشه عرباروبالاترازایرانیادیدید.حرومزاده دیگه به کوروش توهین نکن

    • مرتضی می‌گه:

     امپراطوری همیشه دست عربا بود نه دست حرام زاده هایی مثل کوروش که ازدواج خواهر و مادر رو حلال دانست برو سرنوشت کوروش رو ببین که توسط عربا نابود شد و ببین که زنش کی بو زنش خواهرش بود ملخوار هم خودتی و خوردن ملخ اوایل دست شما بود نفهم

 32. عباس می‌گه:

  با سلام. در روستای بیشه دراز شهرستان دهلران واقع در استان ایلام امامزاده ای به نام ابراهیم قتال وجود دارد که بسیار مورد توجه اهالی استان و مناطق همجوار است. اهالی منطقه بسیار به این بزرگوار معتقد بوده و میگویند که این بنا مقبره ابراهیم فرزند مالک اشتر سردار علی علیه السلام است که پس از زخمی شدن در جنگ به این منطقه پناه آورده و سپس شهید شده است که با توجه به نزدیکی منطقه به عراق این گفته دور از ذهن و غیرمنطقی نیست. ولی خود سادات آن میگویند این ابراهیم فرزند محمد حنفیه بن علی علیه السلام است و شجره ای هم رو کرده اند. به هرحال تعیین صحت و سقم وقایع تاریخی در حالی که هزار و چهارصد سال از آن گذشته بسیار دشوار است و بسته به نظر مورخ و سلیقه و نظر و اعتقاد آنها بعضا متفاوتند و چه بسا فاتحان جنگ ها وقایع را آن گونه که خود میخواسته اند نوشته اند.

 33. حسین می‌گه:

  در کل به غیر از امامان معصوم وپیامبر وچند تن از یاران نزدیک آنهامانند سلمان فارسی وابوذر هیچ کدام از اعراب قابل اعتماد نبودند ونیستند وهمه درنیاز مادی وکسب منفعت هستند ونباید هیچ وقت به آنها اعتماد کرد.

 34. علی می‌گه:

  با سلام تاریخ همیشه تاریک است و نمیشود بطور قطع چیری را پذیرفت یا رد کرد. در هر صورت قضاوت درعملکرد یک شخصیت با وجود فاصله ها خصوصا فاصله زمانی بسیار مشکل است . چه بسا بسیاری از وقایع یا به ما نرسیده ویا محرف ان به ما رسیده است.البته از تاثیر شگفت انگیز فیلم ها در رابطه با یک شخصیت یا حرکتی نباید غافل بود زیرا این مدیون هنر کارگردان و نویسنده است. البته تاریخ کلیاتی را برای ما روشن میکند .

 35. yasna می‌گه:

  سلوووووووم به بچه های عزیز
  میخواستم بگم ابراهیم نباید به مختار پشت میکرد
  خیلی ناراحتم چرا ایرانی هااا در اخرین جنگ با پسران زبیر احمق
  مختارو تنهااا گذاشتند
  ولی درکل بگم
  ولی حیف که ابراهیم اینجوووری بیعت شکست با مختار
  امشب قسمت اخر مختار بود
  بخدااا خیلی ناراحت شدم خیلی
  خدااااابه حق قران رحمت کند مختارو ان هایی که مختارو یاری کردن در اخرین جنگ

 36. بابک می‌گه:

  ممممنو نخیلی اموزنده بودخیانت پشت خیانت !البته خصلت عرب کشتن و خیانته .در مورد سورنا وبابک و…..توضیح ندادی ؟

 37. نرگس می‌گه:

  سلام
  فیلم مختارم تموم شد خیلی دوسدارم واسه بعد مختارم فیلمشو بسازن آخه همه میخوان عاقبت بعضی از شخصیتهارو هم بدونن ، این فیلما درسته هزینه برداره ولی واقعا میرزه آدمو آگاه میکنه .
  با تشکر از کلیه ی دستندرکاران

 38. کبیر می‌گه:

  سلام.این مطالب نشان داد که همه دنبال قدرت بودندند وخونخواهی حسین بهانه بود مگرنه چگونه یارمالک باقاتل مالک ویارانش هم پیمان شد وشاید هم همه سر…

 39. mehrdad می‌گه:

  سلام اولا. ممنون ازمقاله خوبتون دوما تف به ادمای بوقلمون صفت مثل ابن حر سوما بله دیگه اصلا کی گفته دنیا دو قوم داره عری وغیر عرب یا به قول جنابتان عرب و عجم من میگم ایرانو انیران بعدشم مواظب حرف زدنتون راجب ایران باشید

 40. ابراهیم بن مالک اشترپس ازبیعت بامختارثقفی که هردوازبزرگان وجنگاوران شیعه بودندومختارثقفی باچه سیاستهایی اکثرقاتلین امام حسین (ع)رابه درک واصل کردوابراهیم اشترهم دراکثراوقات درکنارمختارثقفی بودبایستی ابراهیم بیعت مختاررانمیشکست وجوانمردانه بامصعب بن زبیر(علیه اللعنه)که مردی بی دین وکذاب ومنافق وقاتل اکثرموالی ایرانی وعربی ویاران شفیق مختارثقفی بودمی جنگیدوبه رهبری مختاربه هزیمت سپاه عبداله بن زبیردرحجازوسپس عبدالملک بن مروان درشام میپرداختندکه دراین صورت شیعیان مولی امیرالمومنین علی(ع)درآن زمان وهمینک دروضع بسیاربهتری می زیستندوکلاتنهاگذاشتن امیرمختارثقفی وبیعت بامصعب بن زبیربرای ابراهیم اشترکارنسنجیده ونابخشودنی است وزهی آب به آسیاب دشمنان اسلام ریختن.والسلام

 41. خداداد محمدظاهری می‌گه:

  مختار ستاره تابناک و خورشیدی است که از درون ولایت جوشید و اسلام محمدی و علی وار را به همه ازاد اندیشان جهان معرفی میکند مختار اینه و سایه عدالت علی و رسول خدا بود و ما به مختار افتخار میکنیم همچنان که رزمندگان ما هم در ۸ سال جنگ همانند مختار افتخار افرینی کردن و نام ایران و ایرانی و اسلام علی (ع) را برای جهانیان معنایی تازه و دوباره دادن درود بر ازاد مردان راه حق و حقیقت.

 42. وحید می‌گه:

  بیعتی که کیان ایرانی با مختار کرد کجا … بیعتی که ابراهیم اشتر با مختار کرد کجا!!
  اشتباه پشت اشتباه ..
  بدون شک ابراهیم درباره مختار اشتباه کرد
  یادمون هست مختار با سیاست خودش، ابتدا در مکه با زبیریان بیعت کرد و مقابل امویان ایستاد…
  اما زبیریان آن زمان در حادثه کربلا نقش نداشتند. مختار مصلحتی با آنها همراه شد و بعد هم پنهانی فرار کرد
  اما زمان ابراهیم، مصعب و زبیریان به قاتلین امام حسین پناه داده بودند و خونخواه امام حسین را هم کشته بودند. ابراهیم هرگز نباید با آنها همراه میشد!!.. مروان و امویان هم که حساب خود را داشتند.
  ابراهیم با هیچ کدام از این دو گروه نباید متحد میشد. بلکه میتونست سمت ایران بیاد و راه مختار را ادامه بده. اینطوری بعد اینهمه جنگاوری، کنار مصعب زبیری مفت کشته نمیشد..

  • میثم می‌گه:

   آقا وحید سلام. مطالب و جواب های دوستان را خواندم. به دوستان عرض میکنم خوبه آدم شخصیت خودش نشون بده. چرا بعضی جوابها بی ادبی، پیوستن ابراهیم به مصعب یه نظره که صحت و سقم آن مشخص نیست. ولی به نظر من ابراهیم مالک اشتر،که با پدرش محبت اهل بیت را در دل داشت و در کنار امیرالمومنین(ع)شمشیر میزد، بعید میدانم به مصعب بیعت کرده باشد به این دلایل: مصعب یار دیرینه ابراهیم را که مختار بود شهید کرد- یاران باقیمانده مختار را گردن زد- لشگر مصعب پناهگاه کسانی بود که در کربلا خون سیدالشهدا را ریختند. السلام علیک یا اباعبداله

 43. نسرین می‌گه:

  در بزرگی و شجاعت مختار شکی نیست ولی عقده دل مابامبهم ماندن نظر و عقیده امام سجاد۰ع) در این میان در گلو مانده، چرا که امامان معصوم ما هیچکاری را بی دلیل انجام نمی دادندو شاید بهترین دلیل قانع کننده سکوت آن ها خون هایی بود که ریخته شد و قیام شکست خورد، چه بساامام سجاد قلب های خفته کوفیان را بیدار شدنی نمیدید که به انتقام خون خدا برنخاست.متشکرم از همه کسانی که با درایت مسایل دینی خویش را پیگیری میکنند.

 44. اسدالله می‌گه:

  عالی بود خیلی دلم می خواست بدانم عاقبت مصعب ودیگران چه شد.و خوشحال شدم از اینکه گردنش را زدند

 45. اسدالله می‌گه:

  دوباره ببخشید چون امام از عاقبت قیام خبر داشت واگر باقیام مختار اشکارا موافقت می کرد خود او و دیکر شیعیان را مانند مختارو یارانش میکشتندبه جرم همدستی با مختار مخصوصا کینه ای که از علی وال علی داشتند

 46. فری می‌گه:

  همتون ابراهیم رامقصر میدانید شاید اشتباه غیر عمد وازسر نژادپرستی بن شمیط درپیاده به جنگ فرستادن ایرانیها ازکارابراهیم بدتربوده باشد

  • م می‌گه:

   ابراهیم برخلاف پدرش، مالک اشتر که وفادار بود پیمان شکنی کرد وبا ابن زبیر که دشمن اهل بیت بود همراه شد و این جاست که فردی در عمرش خوب باشد اما شیطان او را در اخر عمر گمراه کند

 47. محمد حبیبی آلنی می‌گه:

  ابراهیم در بین بد و بدتر ب که زبیریان هستند انتخاب کرد.
  ضمنا دوستان ایران زمان امام حسین شیعه کم داشت فقط قم و کاشان و جند شهر دیگر شیعه بودن بقیه سنی !

 48. نسرین می‌گه:

  مختار دل منو خنک کرد،اگه درلحظه ی وخر اون شش هزار احمق بهش پشت نمیکردند تا مدتهای بیشتری حکومت میکرد،اما براشون متاسفن که عشق منو تنها گذاشتن

 49. سعیداربط می‌گه:

  سلام خیلی خوب بود ولی کاش فیلمش را هم میگذاشتیدواگر گذاشتید باوسیله ی ایمیلم برایم خبر دهید

 50. فاطمه 11ساله می‌گه:

  من فقط اولای مختاررو دوست داشتم چون همش مختار پیروز می شد ولی بعدش که هی حرفشو گوش نکردن و بعضی هاهم که بهش خیانت کردن دیگه دوست نداشتم آخه دل آدم میسوزه مخصوصا برای خود مختار کیان مهران یزدان برای بن کامل برای سائب حتی برای بن شمیط وابراهیم آخه گنا داشتن

 51. ناهید می‌گه:

  امام محمد باقر و امام جعفر صادق (ع) برای مختار دعای خیر کردن. واقعاٌ لقب منتقم کرار برازنده مختار بود. در هر حال قیام مختار مرهمی بود بر زخم های اهل بیت شهدای کربلا.انشاءالله با امام حسین مهشور شود.

 52. اکبر می‌گه:

  عمق فاجعه دراین است که ما ایرانیها تاریخ خودمان که پر است از قهرمانان نامى ویکتا پرست بوده را نمیدانیم انوقت گیر دادیم به یک سریالى که کاملا تحریف شده وجالب اینکه خود اعراب به اندازه ما تاریخ خودشان را بلد نیستن.
  ابراهیم یا مختار عرب بودن وتمام مبارزاتشان بر سر قدرت بوده وهمه انها ایران ستیز بودن واز ایرانیها سو استفاده میکردند این همه احساسى برخورد نکنید.
  تاریخ خودمان را فراموش نکنید

 53. فاطمه 11ساله می‌گه:

  نه خیرم اصلا این طور نیست که ابراهیم ومختارتمام مبارزاتشون سر قدرت بوده اونا فقط داشتن انتقام امام حسین (ع) رو می گرفتن البته طبق اون چیزی که من از فیلم فهمیدم

 54. فاطمه می‌گه:

  ابراهیم خجالت نکشید با قاتلین مختار و دوستانش بعد از اون همه شعار بیعت کرد خیلی ازش بدم اومد

 55. محب علی می‌گه:

  باسلام
  میخواستم بگم که در کتاب لهوف سید بن طاووس اومده که بعدازشهادت جناب مختار ابراهیم بن‌مالک اشتر به کوفه اومد وبا زبیریان جنگید وبه شهادت رسید.

 56. سجاد می‌گه:

  چه بخواهیم چه نخواهیم به قیام مختارشک کردوبه دروغگویان زیبری پیوست.

 57. داش علی می‌گه:

  هم مختار و هم ابراهیم به علت خون خواهی امام حسین (ع) شایسته ی تقدیرند

 58. زهرابانــــــــــو می‌گه:

  فقط میگم خدا لعنت کنه دشمنان اهل بیت رو

 59. محمد می‌گه:

  دوستان عزیز سلام.
  برای اینکه منه تازه وارد یه چیزی گم که شاید دتون شاد بشه اینکه یک وهابی گفته:اینکه خیلی ها خودشون رو جای حضرت مهدی(عج) می گذارند دلیل محکمی برای وجود این آقاست. در مورد مختار هم می توانم بگویم که تنهااشتباه مختار که بزرگترین اشتباه آن بود این بود که مرکز خلافت خود را شهری قرار داد که مهمان دعوت کردند ولی به جای پذیرایی از مهمان مهمان خود را محاصره کرده و با بیرحمی هرچه تمام آن بزرگوار را به شهادت رساندند (با لبی تشنه).
  من نیز با نظر بعضی از دوستان موافقم . ما نباید بدون تحقیق در مورد دیگران قضاوت کنیم. اگر خوب یادتان باشد مختار نیز با آل ذبیر بیعت کرد . شاید حدف ابراهیم این بوده که اول دشمنان اسلام و غاتلین امام حسین را از بین ببرد و بعد آل ذبیر را .
  من ناخاسته به این سایت آمدم. اگه سرتون رو با نوشته هام درد آوردم حلال کنید.

 60. محمد می‌گه:

  دوستان سلام
  من درباره ابراهیم بن مالک اشتر تحقیق کردم
  من فهمیدم که حرفی که دوست گلمان در وبلاگ خود گذاشته است سندیت ندارد و ممکن است یک دروغ باشد.
  دوست گلم شرمنده ولی باید خودت هم تحقیق میکردی.

 61. اشکان می‌گه:

  سلام . بنده به عنوان دانشجوی تاریخ باید درمورد ابراهیم اشتر مطالبی را عرض کنم . اینکه چرا و به چه دلایلی بین مختار و ابراهیم اختلاف افتاد به طور صددرصد روشن و شفاف مشخص نیست دلایلی برای ان ذکر شده از جمله اینکه ابراهیم در منطقه موصل ماند زیرا اخباری به او از حمله احتمالی دوباره حکومت شام رسیده بود و مختار از ان طرف گمان کرد که به قول معروف ابراهیم پاسوز موصل شده و قصد حکومت دارد . به عقیده بنده ابراهیم به همان دلیلی که مختار در مکه با ال زبیر بیعت کرد با مصعب بعت کرد . او هدف بالاتری از مختار داشت . مختار دشمنان اهل بیت را تنها همان کسانی می دانست که در کربلا با حسین جنگ کرده بودند اما ابراهیم دشمن اصلی را حکومت مرکزی شام میدانست و برای اینکه بتواند به طور مستقیم با ان رو به رو شود با ال زبیر بیعت کرد .

 62. اشکان می‌گه:

  سلام . درمورد مختار ثقفی باید عرض کنم . او در زمانی که در حجاز در مکه بود نامه های برای امام سجاد فرستاد و ابتدا از ایشان اجازه برای قیام خواست اما امام قبول نکرد سپس مختار نزد محمد ابن حنفیه رفت . بعد از انکه به کوفه ازگشت یک نامه از او نشان یارانش داد که البته برخی به ان نامه شک کردند و زمانی که نزد ابن حنفیه رفتند ایشان هم به طور روشن و شفاف و مستقیم نگفت که ایا نامه کتبی به مختار داده است یا خیر . مختار در کوفه از محمد ابن حنفیه با عنوان مهدی یاد میکرد . برای اولین بار در تاریخ اسلام کسی که لقب مهدی بر او گذاشته شد محمد ابن حنفیه بود که مختار این نام را بر او گذاشت . برخی هم بر این اساس دلیل اورده اند که مختار اعتقاد به مهدویت ابن حنفیه داشته اما بنده مخالف این نظریه هستم زیرا بر اساس اقداماتی که مختار در طول قیا خود انجام داد ارادت خاص خود را نسبت به شخص امام سجاد نشان داد . از جمله وقتی سر ابن زیاد را برای او فرستادند مختار ان سر را اول برای امام سجاد فرستاد نه برای ابن حنفیه و امام نیز برای او دعای خیر کرد . همچین مختار کمک های مالی به خانواده امام در مدینه می فرستاد و یک بار نیز کنیزی را برای امام فرستاد که از ازدواج این کنیز با امام چهار فرزند به دنیا امدند . به طور کلی بنده عقیده دارم مختار اعتقاد به امامت سجاد داشته است اما نمیدانم چرا لقب مهدی را برای محمد ابن حنفیه به کار می برد .

 63. رضا بیات فر می‌گه:

  لعنت برآل زبیر،ابن حر،ابن وهب، بن شمیط

 64. عاشق می‌گه:

  چرا ما اینقدر ساده ایم ضمن تحقیق اولین جوابی که میبینیم بدونه اینکه بدانیم چه کسی نوشته آیا عادل و امانت دار بوده آیا گفته او با کتابهی مورد تایید قدیمی مطابقت دارد اگر هم حاشو ندارین پیگیر شین پس دنبال جواب سوال تو اینترنت نباشین یا دنبال جواب نباشید یا همون کتابهای تاریخ مورد تایید بزرگان رو مطالعه کنین تا همه حقایق تلخ و شیرین اونجوری که بوده دستتون بیاد

 65. محمد حسین پور می‌گه:

  سلام.
  متاسفم از اینکه همتون فقط در مورد عاقبت این افراد نظر دادید،اما کسی به اون kiyan حرامزاده که نسبت باج خوری به امام حسین (ع) داد کسی اعتراض نکرد.
  اخه بی سواد بدبخت حدواندازه ات از اون غلط های املایی که داشتی مشخصه.
  چه رسد به اینکه ازت منبع وماخذ هم بخواهیم.شک نکن که اونم یه حرومزاده ایه مثل خودت.

 66. رضا بیات فر می‌گه:

  حروم زاده تویی(محمدحسین پور) او اون ایلیا مادر قهوه

 67. محمد یوسفوند بدنساز بروجرد می‌گه:

  ابراهیم اشتر به کمک مختار نرفت و مختار به شهادت رسید، ابراهیم بعد از مختار با مصعب ملعون بیعت کرد و ۴ سال بعد عبدالملک مروان، مصعب و ابراهیم را به درک واصل کرد و سرش را بریدند و بدن نجس ابراهیم را آتش زدند(اجرکم عنداله)…. فقط نمیدانم چه بلایی سر برادر زنازاده ابراهیم آمد همونی که همیشه در مورد مختار با هم مشورت میکردند؟

  • فرهاد می‌گه:

   نفرمایید جناب
   ابراهیم کم کسی نبود!!!!!!!!!!!!

  • فرهاد می‌گه:

   نفرمایید

  • احمد می‌گه:

   این چه حرفیه (یوسفوند) خود مختار با زبیریان بیعت کرد ودعوت امام حسین رورد کرد وگفت عاقبت جنگ شکسته پس چرا امام حسن با معاویه بیعت کرد حالا چسبیدی به ابراهیم اونو نجس میدونی نجس تویی وجد آبادت

  • علی می‌گه:

   حرومزاده تویی که به فرزندان مالک اشتر می‌گی حرومزاده!! یعنی حضرت مالک اشتر زناکار بوده؟؟!!

  • حسین می‌گه:

   جناب بدنساز
   شما خیلی گستاخ هستید و باید بروید دنبال کار بدنسازی خود. مرد حسابی چرا راجع به ابراهیم مالک اشتر که نقش زیادی در قیام مختار داشت این طور صحبت می کنی و می گویی به درک واصل شد و بدن نجسش را….؟ الکی نیست این همه جوک برای لرها درست می کنن!! فقط شاید بتوانیم بگوییم که ابراهیم عاقبت بخیر نشد، همین و بس. اجر مجاهدت هایش که از بین نرفته. جناب مدیر سایت هم توجه داشته باشند که این مزخرفات را تایید نکنند. متاسفانه در بالا هم راجع به کیان و دیگران اراجیفی نوشته اند.

 68. رایان می‌گه:

  با سلام جمله ( انان که دست به شمشیر میبرند جان خویش را به شمشیر خواهند داد) مصداق سرنوشت اعراب پس از رحلت پیامبر است در هر حال دست خدا خالی نیست مختار گرچه خود را طرفدار شیعه و علی میدانست با این حال بسیاری از حرکاتش شیعه وار و امام پسند نبود مثلا خود را نایب محمد حنفیه و امام سجاد و منتقم معرفی کرد. مگر نه اینکه امام علی (ع) در جنگ خندق دشمن را به زمین میزند و او اب دهان به رویش می اندازد همان لحظه اورا نمیکشد و میگوید میخواهم او را برای خدا بکشم نه خاموش کردن خشمم از اب دهانی که به من انداخت .دین اسلا دین محبت و عدالت است و جوشاندن بدن یک کافر و قاتل امام حسین پس از مرگ نه حکم اسلام است نه امام معصوم حکم نزد خداست .در هر حال عاقبت هرکس به اعمال خودش وابسته است و اعمال هر کس عاقبت به سوی خودش باز میگردد سلیمان و دیگر کوفیان امام حسین (ع) را تنها گذاشتند و خودشان نیز در جنگ با امویان تنها ماندند و مختار یاریشان نکرد. مختار نیز در جنگ با مصعب تنها ماند و ابراهیم به هر دلیلی یا نرسدن خبر جنگ یا غرور مختار از کمک نخواستن از او یا خبر کذب به او رساندن یا حتی کدورتی که بین انها بوده شاید به خاطر اینکه او منتقم بود و ابن زیا د را او کشت ولی مختار زحمات اورا به پای خود نوشت و خود را منتقم نامید در هر حال تاریخ انچه را که در قلب و در ذهنها است ثبت نمیکند مختار هم انطور که در سریال نشان میدهد روح قدسی نداشته در کل خاکستری نشان میدهد و گاهی به خاطر دین و گاهی به خاطر دنیا و نفسش عمل میکند در هر حال وقوع تمام این جنگها در استین خداوند پنهان است تا اهل بیت برای چند دهه اسوده باشند و دعای الهممشغل ظالمین بالظالمین تحقق یافته و چند صباحی ائمه اطهار بتوانند به ترویج دین گمشده اسلام بپردازند پس روا نیست به خاطر حوادث و نیات گمشده و ثبت نشده در تاریخ یکی را روح القدس و دیگری را جندالشیطان نامید

 69. رضا می‌گه:

  در پاسخ به اشکان برای اینکه آل زبیر شک نکن از این لقب استفاده میکرده
  در پاسخ به محمد یوسفوند برادر ابراهیم عنصر خود فروخته ای بود اما توهین اینچنینی تهمت به مالک اشتر هست
  در پاسخ ابراهیم مالک تعلل کرد مثل همیشه شک هست در ارادتش چون پای ارادتش همیشه لنگ بود

 70. قربون می‌گه:

  باسلام خدمت دوستان گل گلم
  عرضکنم خدمت دوستان من اون زمان مبودم ولی یشب تو خواب آمو مختار اومد تو خوابم و گفت که حیف که منو کشتن وگرنه میخواستم که این کیان رو هم از سر راهم بردارم که فردا ادعاش نشه بگه من اگه نبودم تو هیچکار نمیتونستی بکنی و دو روز دیگه بگه تختم رو بده بینیم یالا…هی برات کشت وکشتار کردیم چی رسید به ما غیر از ماهی ۴۵تومن
  والا جون عزیزای گلم….والا میگین نه اگه امشب بعد از خبر ۲۲ نیومد تو خوابتون….

 71. داریوش می‌گه:

  با سلام بنده ۲ سوال دارم عاقبت اسماعیل بن کثیر که به مختار خیانت کرد و بن وهب مشاور بن شمیط که ایرانیان را پیاده به جنگ فرستاد چه شد؟

 72. عاشق مولا علی (ع) می‌گه:

  بچه ها ابراهیم بن مالک اشتر تقصیری نداشت
  مقصر برادرش بود که اونو تحریک کرد.
  و ایضا مقصر اون محلب بود که نامه های تقلبی را به اسم مختار به اون می داد. وگرنه خود ابراهیم هیچوقت قصد پشت کردن به حکومت علی دوستانه ی مختار نداشت. حتی بعد اینکه فهمید نامه ها تقلبی بوده بدون فوت وقت عازم کوفه شد ولی دیر رسید.

 73. رضا رحمتی می‌گه:

  ابراهیم اخراش آدم بدی شد من کیف کردم که مروان کشتش

 74. رضا رحمتی می‌گه:

  محمد حسین خر خدا نگزره بیشعور کیان قاتل اصلی امام حسین (ع )بود

 75. علی می‌گه:

  کیان و مختار بن کامل آدم های خوبی بودن ولی ابراهیم ادم بدی

 76. از مختار نباید قدیس ساخت. اگر در قسمت آخر سریالش دقت کنید،می بینید که خودشم میگه در طول قیام دچار لغزش هایی شده.در ضمن ابراهیم مالک اشتر از روی اجبار به بنی زبیر پیوست.زبیریان هر چه که بودند سگشان به آل امیه و مروانیان شرف داشت.هر چند که در حق مختار ظلم کردن.اشتباه مختار همسان دانستن آل زبیر و آل امیه بود.از یاد نبریم که بعد از جنگ جمل مولایمان علی بن ابی طالب(ع)بر سر جنازه زبیر گریست و قاتل او را لعنت کرد.

 77. محب چهارده معصوم ع می‌گه:

  با سلام خدمت دوستان و محبین اهل بیت علیهم سلام ا…دوستان اولا خواهش میکنم به مقدسات اهل سنت توهین نکنید چون آنها هم به مقدسات ما توهین میکنند ثانیا دوستان عزیز بیعت مختار رحمت ا… علیه با ال زبیر فقط به این دلیل بود که مختار میدانست ال زبیر بعد از رسیدن به قدرت قاتلین امام حسین ع را خواهد بخشید لذا حکومت بر کوفه شرط قرار داد ثالثا جناب مختار چند تاییدی ه از سوی امام باقر ع و حضرت امام صادق و از همه مهمتر امام سجاد ع را داشت هنگامی که سر نحس ابن زیاد ملعون را خدمت امام سجاد فرستاد ایشان در حق مختار دعا فرمودند وعاقبتبخیری را برای مختار از خداوند درخواست نمودند و همچین هنگامی که پسر مختار از حضرت باقر ع درباره مختار سوال کردند ایشان سه بار فرمود رحمالله اباک و…. که دوستان می‌توانند به کتب معتبر شیعه مراجعه نمایند

 78. [...] سرانجام ابراهیم مالک،مصعب ابن …ابراهیم اشتر در موصل جا خوش کرد و از مختار تبعیت نکرد و عاقبت بدی برایش شد اگر همه گوش … [...]

 79. ناشناس می‌گه:

  درود بز مختار کبیر رحمه الله علیه و همرزمان شهید و والا مقام او.

 80. bano می‌گه:

  حرف دهنتو بفهم بیات فر نزار کاری کنم به نفرین سادات دچار شی.حق با حسین پوره
  در ضمن حرومزاده خودتی الدنگ

 81. مرتضی می‌گه:

  امیر و داریوش شراب خوار اولا که تمامی پیامبرها عربی بودن و قران نیز عربی هست برو در مورد کوروش تو گوگل سرچ کن کوروش شخصی بود که ازدواج با خواهر و مادر را حلال اعلام کرد خود نیز با خواهرش ازدواج کرد که عاقبتش هم توسط برادرهای عربی ما به هلاکت رسید

 82. شیعه حدر می‌گه:

  باسلام فقط میتونم بگم حرام لقمه .کیان . هم پدرت هم مادرت بهت خیانت کردن والا حرامزاده به دنیا نمیومدی .برا این توهین کردم بهت که به امام حسین توهین کردی دهنت بشکنه اگه بامدرک حرف میزدی بامدرک جوابتو میدادم ولی حقا که مادرت خائن بوده

 83. فحاشی نکنید.من خودم یک عجم هستم ولی ما ایرانی ها باید بپذیریم که در دوران باستان علیرغم همه پیشرفت های علمی یکتاپرست نبودیم.علاوه بر این قاتل عمربن خطاب صحابی پیامبر(ص) و یکی از مهاجرین خوشنام یک ایرانی بود.عرب ها هم قبول کنند که پس از فتح ایران به عجم ها خیلی ستم کردند.

 84. عطا می‌گه:

  آقای عرفانی نژاد ایرانی ها خیلی جلوتر از عربها یکتا پرست بودند شما بیشتر دقت و مطالعه کنید

 85. محمد یوسفوند بدنساز بروجرد می‌گه:

  اولا مختار واسه قیام امام حسین (ع)کلی نقشه داشت که سلیمان صردخزاعی همه رو نقش برآب کرد…بعدشم مختار یک سیاس تمام عیار وشمشیرزنی قهار بود اما توله سگ نخعی چاقوکشی بیش نبود حتی در آن ایام جرات نمیکرد از طویله اش(خونه) بیرون بیاد… تا وقتی که مختار بزرگ آمد و قلاده توله سگ نخعی نجس را باز کرد. حالا با نظر من موافقید ؟؟؟

 86. ابراهیم می‌گه:

  آهای مرتضی ببند در معرکه رو ابرهه
  آدم هایی مث تو هست که مملکت خودشو ب اعراب میفروشه
  من خود شیعه ام و طالب شهادت،افتخار میکنم ک از نسل کوروش کبیرم،ذوالقرنین تو قرآن یعنی کوروش
  ب زنا زاده ای چون مرتضی هشدار میدم این کشور جای امثالی مث تو نیست عرب خر،ب گفته ی حضرت علی اگه دین آزادم گذاشته بود با همین شمشیر نسل عرب رو منقرض میکردم
  من یک لرم ک ب کشورم ایران میبالم و تا آخرین قطره خونم پشت کشورم هستم
  و سلام علیکم و رحمت الله و برکاتو

 87. آریو برزن می‌گه:

  چون بیرق آریا برافراشته ایم میراث عرب به هیچ انگاشته ایم،تاریخ به جهان اگر گواهی دهد ما خون هخامنش به رگ داشته ایم
  من ب شخصه منتظر لبیک رهبرم تا خون عرب هارو ب کاسه کنم و آن را بنوشم
  خدایا تورو ب عزت و جلالت ظهور حضرت مهدی (عج) را تعجیل بفرما

 88. رضا چلسی بروجرد می‌گه:

  ایول آریوبرزن خوب کوبیدی تو دهن نجس مرتضی

 89. علی گیجالی (رفیق بدنساز بروجرد) می‌گه:

  مختار با شمشیر این افراد به شهادت رسید :
  ۱-احمق بن شمیط ۲-توله سگ نخعی ۴-اسماعیل ابن کثیف (نــه با شمشیر مصعب) بن شمیط که در حرورا صورتش تیکه تیکه شد ، اسماعیل یک روز بعد از شهادت مختار سر نکبت اش را بریدند ، سگ نخعی هم ۴سال بعد از مختار به هلاکت رسید

 90. شاهین صفایی از بروجرد می‌گه:

  مصعب زنازاده از ترس تخم نداشت با مختار جنگ نفربه نفر کند… خاک بر سر ابراهیم که با این موش زبیری بیعت کرد… حالا هی میگن پسر اشتر، پسر اشتر این بود. مالک اشتر هم یه سگی بوده عین پسرش، که با زهر عمروعاص هلاک شد، پسرش ابراهیم رو هم مروانیان به درک واصل کردن

 91. علی گیجالی(رفیق بدنساز بروجرد) می‌گه:

  محمد یوسفوند: ۰۹۳۶۱۲۰۳۷۳۷