افتتاح سایت برای عموم
بار گذاری کامل مطالب تا چند روز دیگر

شاید برای شما این سؤال پیش آمده باشد که عاقبت مصعب ابن زبیر،ابراهیم مالک ،ابن حر و عبدالله عمر چه میشود برای دریافت پاسخ خود مقاله زیر را بخوانید.

ابراهیم مالک اشتر نخعی

ابراهیم فرزند مالک اشتر از شجاعان و نامداران بزرگ شیعه در سرزمین عراق بود او در سنین نوجوانی در کنار پدرش  مالک اشتر در جنگ صفین  با دشمنان  امیرالمؤمنان علیه السلام نبرد کرد و چنان شجاعتی به خرج داد که همگان را مبهوت کرد.

ابراهیم پس از قتل مختار از دو جناح مخالف عبدالملک مروان و عبدالله زبیر دعوت به همکاری شد ولی او ترجیح داد به سپاه زبیر بپیوندد پس از پیوستن ابراهیم مالک به مصعب شامیان به وحشت افتاده و برای جنگ با مصعب آماده شدند دو سپاه در غرب عراق و منطقه سامرا به هم رسیده و با هم به نبرد پرداختند در این نبر عبدالملک مروان پیروز شد و در نتیجه ابراهیم مالک اشتر نخعی و مصعب کشته شدند.

قتل ابراهیم مالک و مصعب در پانزدهم جمادی الاول به وقوع پیوست.

ابن حر

ابن حر را در مختارنامه در قالب یک شخصیت جوان و اوباش نمایش داده بودند که با شخصیت اصلی او تطابق نداشت .عبیدالله ابن حر جعفی از اشراف شجاعان و شعرای معروف کوفه بود او پس از قتل عثمان کوفه را به قصد شام ترک کرد و در کنار معاویه جای گرفت و با سپاه او در صفین شرکت جست. ابن حر در منزل بنی مقاتل با کاروان امام حسین (ع) روبرو شد امام از او یاری خواست ولی پیشنهاد امام را رد کرد.

ابن حر پس از مرگ یزید و فرار ابن زیاداز شهر کوفه با مختار همصدا شد و به همراه گروهی به مدائن رفت و لی سپس در کنار مصعب ابن زبیر با مختار جنگید پس از مدتی مصعب به او مضنون شد و او را حبس کرد و مدتی بعد با شفاعت گروهی از قبیله مزحج-وی را آزاد ساختند –ابن حر پس از آزادی به عبدالملک مروان پیوست و چون به کوفه آمد شهر را در دست کارگزاران ابن زیاد دید او مورد تعقیب خصم قرار گرفت و با بدنی مجروح بر کشتی سوار شد تا از فرات عبور کند وی برای فرار از اسارت خود را در آب انداخت و کشته شد.مورخان مرگ اورا در سال ۶۸ قمر ی نوشته اند.مصعب ابن زبیر بدن نجس ابن حر را بر دروازه کوفه بدار آویخت.

عبدالله زبیر

پس از مرگ مصعب عبدالملک مروان سپاهی را به فرماندهی حجاج به مکه فرستاد و در سال ۷۳ هجری مکه سقوط کرد و به دست امویان افتاد برخی از اهل سنت او را پس از معاویه خلیفه شرعی خود میدانند. مسلم در کتاب خود ازابو نوفل نقل میکند- عیدالله زبیر رادیدم که در مکه بدار آویخته شده و مردم بر وی می گذشتند.

 

 1. حسین می‌گه:

  ممنون خیلی کنجکاو بودم ببینم عاقبت ابراهیم مالک اشتر چه میشود

 2. منتظر می‌گه:

  ممنون می خواستم عاقبت مصعب را بفهمم

 3. محمد جواد می‌گه:

  دستت درد نکنه خیلی دوست داشتم عاقبت ابراهیم رو بدونم

 4. علیرضا می‌گه:

  مرسی خیلی دوست داشتم بفهمم ابراهیم چی میشه اما چرا رفت با مصعب؟

 5. احسان می‌گه:

  خیییییییییییییییللللللللیییییییییییییی متشکر و ممنونم خیلی دلم می خواست سرانجام افراد ذکر شده را بدانم

 6. www.30morq.iran.sc می‌گه:

  می خواستم عاقبت ابراهیم روبدونم

 7. بابک می‌گه:

  ابراهیم اشتر در موصل جا خوش کرد و از مختار تبعیت نکرد و عاقبت بدی برایش شد اگر همه گوش به فرمان مختار بودند زبیریان شکست خورده و با کاردانی و لیاقت مختار می توانستند امویان را کنار بزنند و حکومت شیعه سالها داوم میاورد و کشور ما هم زود تر از دست عربهای پلید خارج میشد اما حیییییییییییف که نشد

  • محمد می‌گه:

   سلام.اقای بابک من ازشما می پرسم که ایاقران و پیامبرواهل بیت زبانش فارسیه.پس چرابه عربها توهین می کنی چراشما ایرانی ها نزاد پرستی .درحالی که خداوند میفرمیاد لا فرق به عربین وعجمین الا بل تقوا.

   • محسن می‌گه:

    آقای محمد
    فرقی میان ایرانی و عرب نیست به فرموده قرآن ملاک برتری، تقواست.
    ولی شما که ایرانی را نژادپرست میخوانی؛ ما نژاد پرست نیستیم و بیشتر از شما عربها یا عرب پرستان به پیامبر و اهل بیت پاکش ارادت داریم.
    منظور از اعرابی که ما مخالفش هستیم همان عمر و ابوبکر و عثمان و معاویه حرامزاده است که اسلام را دست آویز دنیاطلبی و عیاشی خود نمودند. تو به من بگو چرا بعد از اشغال ایران توسط آن خلیفه زنا زاده تان ؛ سالیان سال از سوی اعراب عُمَری و اموی با ایرانیان برخورد تحقیر آمیز میشد. با اینکه ایرانیان مسلمان بودند. پس نژادپرست تو امثال تو و آن غاصبین حرامزاده هستید. که ۳ روز پس از رحلت رسول اکرم، خانه یگانه دختر ایشان که بانوی دو عالم است را مورد هجوم وحشیانه قرار دادید.

  • امین می‌گه:

   جناب بابک میدانی که تمامی سادات از اولادان پیامبر ووشیعه هم به وسیله وحمایتهای اینها در ایران رواج پیدا کرد .انشالله که بیشتر تحقیق کنی .

  • محسن می‌گه:

   منظور جناب بابک عرب های نژاد پرسته. همونهایی که بر علیه امیرالمومنین علی بن ابیطالب شوریدند به این بهانه که چرا ایشان عجم و عرب را یکسان می بینند.
   پس لطفا سنگ اعراب سقیفه ای و اموی که ذره ای به قرآن و آموزه های آن اعتقاد ندارند را به سینه نزنید.

 8. Farhad می‌گه:

  rahe shiee bedone mokhatar va ebrahim ham zende mimanad kafist dele khod ra pak konim k man hanoz natavanestam in karo bokonam har moghe delhaye hame ma az zamin kande shod zamane zohre emam zman niz miresad

 9. بهرام می‌گه:

  بزرگترین اشتباه مختار این بود که مرکز قیام خود را کوفه قرار داد او باید به ایران می آمد و با لشگری عظیم کوفه و شام را در کوتاهترین مدت تسخیر می کرد به کوفه رفتن یعنی در دام شیاطین افتادن

 10. محمد می‌گه:

  هیهات من …….اشک بر مظلومیت اقا امام حسین ع و شیعیان علی مرتضی که جگر مرا سوخت و بخدا کاشکی مختارباابراهیم جدانمیشد یااینکه کیان ایرانی شهید نمیشدومختار به ایران می امد کوفه یعنی منافق یعنی همین قوم ظالمین که درمیان شیعیان جاخوش کرده اند

 11. علی فرح بخش می‌گه:

  مختار خیلی شخصیت جالبی است اگر این طور بوده که ابراهیم مالک اشتر به سپاه مصعب پیوسته واقعا حیف مالک اشتر نخعی که هم چین بچه ای داشته است چون ابراهیم در بیعت مختار بود و پس از کشته شدن مختار به دست مصعب می توانست با لشکر انبوه به راحتی سپاه مصعب را نابود کند نه اینکه خیانت کند و به سپاه قاتل مختار بپیوندد. مختار خیلی دوستت دارم سعی می کنم در اسرع وقت سری به مزار مطهرت بزنم.

 12. مسعود می‌گه:

  واقعا خیلی بد شد ابراهیم نباید با مصعب ابن زبیر ملعون بیعت می کرد اولا ابراهیمو خیلی دوست داشتم اما حالاازش متنفرم

 13. رضا می‌گه:

  سلام
  دوست عزیز هیچگاه از ابراهیم اشتر متنفر نباش چرا که او از بزرگان شیعه بوده و قابل احترام. و در چندین مورد از زبان مقام معظم رهبری لفظ رضی الله عنه خطاب شده و یا سایر مجتهدهای بزرگ ایشان را تایید کرده اند . اما در باب علت پیوستن ابراهیم به سپاه مصعب که به نظر ما اشتباه بوده باید در شرایط سیاسی آن زمان باشی تا بفهمی چه دلیلی باعث شد ابراهیم بطرف مصعب برود و کشته شدن او هم هر چند در سپاه مصب بوده ولی شهید به حساب می آید مثل خیلی ها که الان به حکومت سکولار سوریه پیوسته اند حتی از ایران به قصد دفاع از دین در مقابل صیهیونیسم اسلامی و دشمنان اسلام … یک اشتباه نمیتواند باعث رانده شدن فرد بزرگی چون ابراهیم باشد من در سخنرانی های دکتر رائفی هم شنیدم ابراهیم قصد داشت از طریق زبیریان امویان را بکوبد یعنی دیدگاهی که مختار هم از ابتدا به ان فکر میکرد پس این تاکتیک سیاسی بوده هر چند در نظر ما دور از انتظار است . خیلی دلائل دیگر که میتوانید تحقیق کنید اگر طالب حقیقت هستید

  با سپاس

  • محمدحسین می‌گه:

   دوست عزیز خداوندهمه راعاقبت بخیرکندکه ابراهیم نشد وتنهاکذاشتن مختار کم گناهی نبود وبیعت بامصعب که ۶۰۰۰نفرازهمرزمان مختارراسلاخی کردقابل توجیه نبوده ونیست.

  • امین می‌گه:

   اگر نیمی از این ۶۰۰۰هزار نفر سلاخی شده مصعب!مختار را همراهی می کردند قطعا مختار پیروز میدان بود ولی حیف از نامردیهاکه در موقع بهران افراد شایسته را تنها می گذارند.

 14. امیری می‌گه:

  باشنیدن این داستانها خیلی غبطه می خوریم وصد حیف که پیروزی اسلام این دین شریف ومقدس همیشه به یک مدیریت ظریف وبه یک شمشیر وابسته بود که سالها می توانست دوام بیاورد وعظمت شیعه الانه خیلی نمایان میشد واین وهابی های کثیف نمیتوانستند قد علم کنند

 15. حسن می‌گه:

  حیف ابراهیم اشتر که با آن همه رشادت و شجاعت و آن همه مقامی که در قیام مختار در نزد خدا و مردم کسب کرده بود ، در پیوستن به مختار تعلل کرد و همراه مصعب شد و هم سبب در هم شکستن قیام مختار شد و هم به مقام شهادت نائل نشد .

  • سجاد می‌گه:

   سلام دوست عزیز اول تحقیق و یقین بعد قضاوتدر سیاست کارهایی انجام میشود که دور از انتظا است ابراهیم هم با این کار هدفش نابودی مروانیان بود افرادی مثل علامه مجلسی گفته اند که در ایمان و اعتقاد ابراهیم به خدا و اهل بیت پیامبر هیچ شک و تردیدی وجود نداشته است

 16. حسن می‌گه:

  آرزوم اینه که حتی در آخرین روز عمرم هم که شده این سعادت نصیبم بشه و بتونم سر مزار مختار برم و بهش عرض ادب کنم . ای مختار خیلی دوستت دارم . خداوند با سید الشهدا مهشورت کنه و پیش آقا شفاعت این بنده رو سیاه را هم بکن

 17. باران می‌گه:

  شلام بر همه کاربران میگم زود درمورد کسی قضاوت نکنید این که ابراهیم عاقبت به خیر شد یا نه شهید شد یا نه و … باید اول بریم تحقیق کنیم بعد ببینیم که آیا درسته همین طوری نمیشه که به یکی از بزرگان دین تشیع تهمت بزنیم مدرک اصل باید باشه اگه هم نباشه بعد از ظهور آقا به این سوال ها پی برده میشه

 18. حسین می‌گه:

  خدارحمت کند مختاررا که باقیامش آبی به دل اهل بیت ریخت ولی کاش خیانت اطرافیان نبود ومختار می توانست حکومت علوی را پیاده کند.مختار نامی ازخود به جای گذاشت که تاقیام قیامت بر تارک شیعه میدرخشد ولی عزیزان انتقام واقعی را امام زمانمان میگیره هنوزم که هنوزه شیعه مظلوم است وخونش داره ریخته میشه انشاالله که آقایمان به همین زودی هاظهور میکنه وتمام قاتلان از زمان امام علی تا آخرینشان رابه سزای عملشان میرسانه انشاالله و وظیفه ماهم اینه که مقدمات ظهور راآماده کنیم نه این که با کارها وافکارهای خدای نکرده منحرف وتفرقه انگیز ودشمن شاد اتحادمان را از بین ببریم به امید روزی که شیعه عا لم گیر شود وماهم در رکاب حسین زمانمان باشیم وجهاد کنیم.الهم عجل الویک الحجت ابن الحسن

 19. امیر می‌گه:

  واقعا مختار و همرزمان شهیدش همیشه زنده اند.
  کاش میرباقری لا اقل با توضیح سرانجام بازمانده های قیام مختار را ایراد میکرد، تا میلونها نفر الان در شک و ندانم چه کنم نباشند.
  خودم که فکر نکنم ابراهیم عمدی خود را به مختار نرساند، و فکر نکنم که او بیعت زبیریان را بدون سیاست پذیرفته باشد، چون بسیار به عقیده پدرش مالک احترام میگذاشت. کاش روز محشر یک بار کنار مختار و کیان مینشستم، تا از اونا خواهش کنم که پیش سیدالشهداء شفاعتم را بکنن.

 20. امیر می‌گه:

  تنها شاهد روز عاشورا و اتفاقات پس از مختار خورشید سوزانه، که نمیدونم چطور روز عاشورا را دیده و هنوز زنده است.

 21. حمید می‌گه:

  باسلام / درود به روان پاک شهدای اسلام / ای کاش بیاموزیم که قضاوت کردن سختترین کار دنیاست / درجای که حضرت موسی نمیتوانست اعمال خضر نبی را درک کند و شاکی میشد باید قبول کرد که ما در مقابل نبی خدا خیلی عاجزتریم و با احساس نباید تصمیم گرفت / وبه نظر بزرگان باید احترام نهاد هرچند خلاف دیدگاه ما باشد/ یاعلی

 22. حسین می‌گه:

  سلام.لطفأ الکی در مورد ابراهیم قضاوت نکنید.اگه یادتون باشه مختار هم با زبیریان بیعت کرد.به نظر من ابراهیم با سیاستی که از مختار آموخت منتظر فرصت بود تا دوباره حکومت علوی را بر پا کند که متأسفانه نشد.

 23. مرتضی می‌گه:

  عجب…………….ابراهیم چطور تونست به قاتل مختار بپیونده.اینجور که پیداس به قاتلین امام نپیوسته و به قاتلین مختار پیوسته!!!!!!!!!!!خدایش رحمت کند

 24. میرمهدی می‌گه:

  با درود به یکایک شما کاربران گرامی و گرانقدر و اندیشمند روی سخنم با آندسته از دوستان است که ابراهیم پسر مالک اشتر نخعی را برحق می دانند و شک بر ابراهیم را ناروا میدانند دوستان گرامی و هم میهنان نازنینم پیش از هر چیز من خود یک سید حسینی هستم و کمتر کسی از فرزندان حسین بن علی بن ابی طالب بن عبدامططلب است که سپاسگذار مختار بزرگ نباشد اینک شوندهایی //shavand// (دلایلی) بر کوتاهی ابراهیم را برایتان می گویم ۱/ مختار در هنگامه ایی که مسلم بن عقیل دست به شمشیر برد به پشتیبانی از هانی عروه مزحجی و میثم تمار و همچنین برای از میان برداشتن ابن زیاد تا دست کم راه آمدن تا کوفه برای حسین بن علی هموار شود پا به پای جناب مسلم بوده و برای گردآوری شمشیرزن و جنگاور و جنگجو به ایلهای کوچان گرادگرد کوفه میرود تا سپاهی گردهم بیاورد اما در همان هنگامه ابراهیم اشتر به همراه سلیمان بن سرد خزعی و به فتوای او دست به شمشیر نشدند ۲/ مختار با اینکه هم از روی نزدیکی به علی بن ابی طالب و همچنین نیک اندیشی که علی بن ابی طالب به او داشت و هم از جایگاه برتری خانوادگی برتر از سلیمان بود با اینروی تا پیش از دستگیری از سوی یزیدیان و سپس رانده شدنش از شهر و دیار و میان خانواده اش به رهبری سلیمان گردن نهاد اما ابراهیم حتی پس از آنکه دریافت آن پا پس کشیدنش چه پیامدهای شومی داشت و چه بر سر نوه پیامبر گرامی اسلام آورد همان خاموشی و شمشیر در قلاف کردنشان و پشتیبانی نکردنشان از جناب مسلم کماکان بر اسب یکدنگی سفت و سخت نشسته بود و خود را برتر و شایسته فرماندهی میدید و چنانکه دیدیذ و در بسیاری گاهنامه های معتبر است سران کوفه فرماندهی مختار را بر فرماندهی او برتری داده و سرانجام ابراهیم شد سپهسالار لشکر مختار چون سران شیعه کسانی چون ابراهیم و سلیمان را دیده بودند که پای ارادتشان چگونه لنگیده بود ۳/ مختار تنها برای این همراه بن زبیر شد که در آن هنگامه تنها دشمن نیرومند و آشکار امویان بود و پس از شهادت حسین بن علی بیشتر مسلمانان حجاز گرد بن زبیر آمده بودند و او را خلیفه می خواندند و ویژگی برتر اینکه مختار دست یاری به برخواستگان به خون خواهی از حسین نداده بود و سپس در مکه در کنار خلیفه زبیری جا خوش کند کاری که ابراهیم پس از هم پیمانی با مختار به وسوسه و پچپچه برادرش کرد و ترک موصل نکرد در حالی که به پیروی از مختار با مختار پیمان بسته و دیگر تفاوت مختار بزرگ و ابراهیم نخعی آن است که مختار را وسوسه ها پس از ماجرای حسن بن علی دیگر کارگر نبود تازه در آن هنگام هم از بیت حسن بن علی تا مردم کوفه به ایشان فشار آوردهکه با معاویه گجستک پیمان آشتی ببندد در حالی که ابراهیم پسش از هم پیمان شدن با مختار بزرگ به وسوسه برادرش و به جایگاه پرستی اش از دستور فرمانده اش مبنی بر لشکرکشی به حرورا سرپیچی کرد ۴/ مختار هنگامی با ابن زبیر پیمان بست که هیچ یاری کننده ایی جز کیان ایرانی و عبدالله بن کامل شاکری نداشت اما ابراهیم سپسالار یکی از بزرگترین سپاهیان شیعه تا آن تاریخ بوده است پس پای سست ارادت و اراده اش سبب شد تا در موصل جا خوش کرده و با اینکه می داند محلب و مصعب چه کرده اند با همرزمان و فرمانده اش در لشکر مصعب می شود و باز یک چیز ویژه اینکه بدگمانی ابراهیم به مختار بزرگ از آن روی بود که مختار بزرگ چرا با زبیریان بیعت کردهپس تنها می توان گفت که آرزوی دیرینه به جای شیر عراق عرب مالک بزرگ تکیه زدن و همچنین رهبری و زعامت شیعه را پس از سلیمان و مختار بدست بگیرد با خود به گور برد و فراموش نکنیم که مالک بزرگ از انگشت شمار کوفیانی بود که هرگز و به هیچ روی از پیمان بر نمی گشت اما ابراهیم به آسانی با قاتل فرمانده اش و ۶۰۰۰ تن از همشهریان و یارانش هم پیمان شد هیهات من الذله

 25. قلی می‌گه:

  درود بر تو ای بانوی پاک دامن …

 26. رضا می‌گه:

  به نظر من در مورد مختار و قیامش و همچنین اختلاف بین او و ابراهیم می باید بسیار واقع بینانه قضاوت کرد . اول اینکه همانطور که در فیلم هم نمایش داده شد محمد حنفیه فرزند امام علی ع به صورت مبهم و نه روشن و واضح از قیام مختار حمایت کرد و به خاطر گرفتن انتقام خون شهدای کربلا قیام او را به صورت ضمنی تائید کرد دوم اینکه مختار دست خط و امضاء ایشان را برای همراه ساختن ابراهیم و سایر شیعیان جعل نمود سوم اینکه امام چهارم شیعیان حضرت علی ابن حسین ع به هیچ عنوان از خلافت و حکومت مختار پشتیبانی نکرد و اصولا در زمان حیات امام حکومتی اسلامی به زعامت غیر ایشان معنی پیدا نمی کند و اگر حمایتی ضمنی از قیام مختار توسط ایشان ویا عموی ایشان انجام می شده است فقط تا حد گرفتن انتقام شهیدان کربلا بوده و بس . چهارم بسیاری از اعمال مختار گرجه کشتن قاتلین امام و یاران ایشان بوده ولی مورد تائید احکام و قوانین اسلامی نبوده است مانند مثله کردن و در آتش سوزاندن پنجم اینکه درست است که مختار از شیعیان و پیروان امام علی بوده است ولی اینکه هدف ایشان گرفتن انتقام شهیدان کربلا بوده و یا اینکه این موضوع دستمایه ای برای نشستن بر مسند قدرت بوده است جای شک و تردیدی گرچه به صورت ضعیف وجود دارد . به نظر من تمامی این موارد می توانست از عوامل سست شدن اعتماد و اعتقاد ابراهیم به مختار باشد . اگر چه در آن برهه حساس به نظر من هم نباید ابراهیم کوتاهی می کرد و حتما می بایست به یاری مختار می شتافت .

 27. حنظله می‌گه:

  من باور نمی کنم مه ابراهیم به مصعب ملعون پیوسته . مگر نشنیدی که مصعب هزاران نفر از شیعیان را در یک روز قتل عام کرد . یعنی میخوای بگی این خبر به گوش ابراهیم نرسیده؟ …….
  تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل…..

 28. رضا می‌گه:

  درود و عرض احترام و ادب به شما میر مهدی عزیز
  خیانت رنگ و بوهای مختلف دارد حتما نباید یکی مثل ابن حر ملعون باشه تا معنی خیانت کار رو بفهمیم پای سست ارادتو بدعت در بیعت هر چه کوچک و به دلایل مختلف اعم از سیاست و هر چه خیانت محسوب میشود
  قیام بر حق مختار بزذگ میتوانست سالها ادامه یابد اگر کسانی مثل ابراهیم که مسئولیت لشکر بزرگی داشت به خاطر بهانه هایی به نام سیاست یا به نظر من خود بزرگ بینی و بر حق نبودن مختار بزرگ خیانت نمیکرد
  دوستانی که میفرماین قضاوت بیجا غلط است و باید تحقیق کرد بنده تا جایی که امکان داشت تحقیق کردم و قصد قضاوت ندارم
  ولی از این روشنتر که وقتی قیام شیعیان و مختار بزرگ در خطر نابودی قرار داره ابراهیم لشکرو در موصل نگه داشت تا مختار و یارانش در عین نامردیو بی معرفتی کوفیان ملعون کشته شون
  چه دلیلی جز خیانت میتونه ابراهیمو تو موصل نگه داره؟؟؟؟
  بنده شخصا کاری به بیعت ابراهیم با مصعب بن زبیر ندارم و مشکلم یاری نکردن ابراهیم در باره مختار هستش
  امان از غرور و کبر که انسانهای بزرگی چون ابراهیم بن مالک اشتر هم از اون مبرا نیستن
  به خدای احد و واحد اگر در ان زمان زندگی میکردم از کنار مختار تکان نمیخوردم و تا اخر خونم از قیام بر حق مختار دفاع میکردم
  درود و رحمت خدا و سید الشهدا به مختار و کیان و بن کامل که مردانگی در این جور انسانها خلاصه میشه

  خدا بر جای حق نشسته و این است عاقبت کوفیان و خیانت کاران به اهل بیت و امام حسین
  سالهاست که کوفیان رنگ خوشبختی رو ندیدن و همچنان در بدبختی و جنگ زندگی میکنن
  البته جسارت و سو تفاهم به دوستان و شبعیان عراق و اون دسته از شیر مردان عراقی که همیشه در کنار اهل بین پیامبر بودن نشه
  کاش روزی بیاد که ما در راهی که مختار و کیان و بن کامل و … پا بزاریم و رنگ شهادت رو بچشیم و خوش ان روزی که با این افراد مهشور بشیم
  والسلام

 29. نعمت می‌گه:

  به نظر من ابراهیم می توانست با کمک مختار زبیریان را شکست داده و بعد از آن نیز امویان را نیز شکست دهند شیطان ابراهیم را گول زد که در آن موقع حساس پشت مختار را خالی کرد وگرنه زبیریان و امویان با هم قادر به شکست او و مختار نبودن

 30. مهدی می‌گه:

  بابا هرچه باشه هزار و خورده ای سال میگذره و تاریخ رو هم همیشه فاتحان مینویسم پس لطفا الکی و کورکورانه قضاوت نکنیم و تحت تاثیر حرف های دیگران قرار نگیریم
  در آخر از نویسنده این مطلب تشکر میکنم و همچنین از آقای میر باقری عزیز که فیلمی تاریخی رو ساختن و ایکاش این نوع سریال ها ادامه داشته باشه تا ما تاریخ خودمون رو بتوانیم به همه نشون بدیم الاسلام وعلیک یا سیدالشهدا

 31. داریوش می‌گه:

  ببخشید شما یه جوری دارین ابراهیم و مختار به زبون میارین انگار اسم جضرت کورش کبیر به گوشتون نخورده

 32. عباس می‌گه:

  با سلام. در روستای بیشه دراز شهرستان دهلران واقع در استان ایلام امامزاده ای به نام ابراهیم قتال وجود دارد که بسیار مورد توجه اهالی استان و مناطق همجوار است. اهالی منطقه بسیار به این بزرگوار معتقد بوده و میگویند که این بنا مقبره ابراهیم فرزند مالک اشتر سردار علی علیه السلام است که پس از زخمی شدن در جنگ به این منطقه پناه آورده و سپس شهید شده است که با توجه به نزدیکی منطقه به عراق این گفته دور از ذهن و غیرمنطقی نیست. ولی خود سادات آن میگویند این ابراهیم فرزند محمد حنفیه بن علی علیه السلام است و شجره ای هم رو کرده اند. به هرحال تعیین صحت و سقم وقایع تاریخی در حالی که هزار و چهارصد سال از آن گذشته بسیار دشوار است و بسته به نظر مورخ و سلیقه و نظر و اعتقاد آنها بعضا متفاوتند و چه بسا فاتحان جنگ ها وقایع را آن گونه که خود میخواسته اند نوشته اند.

 33. حسین می‌گه:

  در کل به غیر از امامان معصوم وپیامبر وچند تن از یاران نزدیک آنهامانند سلمان فارسی وابوذر هیچ کدام از اعراب قابل اعتماد نبودند ونیستند وهمه درنیاز مادی وکسب منفعت هستند ونباید هیچ وقت به آنها اعتماد کرد.

 34. علی می‌گه:

  با سلام تاریخ همیشه تاریک است و نمیشود بطور قطع چیری را پذیرفت یا رد کرد. در هر صورت قضاوت درعملکرد یک شخصیت با وجود فاصله ها خصوصا فاصله زمانی بسیار مشکل است . چه بسا بسیاری از وقایع یا به ما نرسیده ویا محرف ان به ما رسیده است.البته از تاثیر شگفت انگیز فیلم ها در رابطه با یک شخصیت یا حرکتی نباید غافل بود زیرا این مدیون هنر کارگردان و نویسنده است. البته تاریخ کلیاتی را برای ما روشن میکند .

 35. yasna می‌گه:

  سلوووووووم به بچه های عزیز
  میخواستم بگم ابراهیم نباید به مختار پشت میکرد
  خیلی ناراحتم چرا ایرانی هااا در اخرین جنگ با پسران زبیر احمق
  مختارو تنهااا گذاشتند
  ولی درکل بگم
  ولی حیف که ابراهیم اینجوووری بیعت شکست با مختار
  امشب قسمت اخر مختار بود
  بخدااا خیلی ناراحت شدم خیلی
  خدااااابه حق قران رحمت کند مختارو ان هایی که مختارو یاری کردن در اخرین جنگ

 36. بابک می‌گه:

  ممممنو نخیلی اموزنده بودخیانت پشت خیانت !البته خصلت عرب کشتن و خیانته .در مورد سورنا وبابک و…..توضیح ندادی ؟

 37. نرگس می‌گه:

  سلام
  فیلم مختارم تموم شد خیلی دوسدارم واسه بعد مختارم فیلمشو بسازن آخه همه میخوان عاقبت بعضی از شخصیتهارو هم بدونن ، این فیلما درسته هزینه برداره ولی واقعا میرزه آدمو آگاه میکنه .
  با تشکر از کلیه ی دستندرکاران

 38. کبیر می‌گه:

  سلام.این مطالب نشان داد که همه دنبال قدرت بودندند وخونخواهی حسین بهانه بود مگرنه چگونه یارمالک باقاتل مالک ویارانش هم پیمان شد وشاید هم همه سر…

 39. mehrdad می‌گه:

  سلام اولا. ممنون ازمقاله خوبتون دوما تف به ادمای بوقلمون صفت مثل ابن حر سوما بله دیگه اصلا کی گفته دنیا دو قوم داره عری وغیر عرب یا به قول جنابتان عرب و عجم من میگم ایرانو انیران بعدشم مواظب حرف زدنتون راجب ایران باشید

 40. ابراهیم بن مالک اشترپس ازبیعت بامختارثقفی که هردوازبزرگان وجنگاوران شیعه بودندومختارثقفی باچه سیاستهایی اکثرقاتلین امام حسین (ع)رابه درک واصل کردوابراهیم اشترهم دراکثراوقات درکنارمختارثقفی بودبایستی ابراهیم بیعت مختاررانمیشکست وجوانمردانه بامصعب بن زبیر(علیه اللعنه)که مردی بی دین وکذاب ومنافق وقاتل اکثرموالی ایرانی وعربی ویاران شفیق مختارثقفی بودمی جنگیدوبه رهبری مختاربه هزیمت سپاه عبداله بن زبیردرحجازوسپس عبدالملک بن مروان درشام میپرداختندکه دراین صورت شیعیان مولی امیرالمومنین علی(ع)درآن زمان وهمینک دروضع بسیاربهتری می زیستندوکلاتنهاگذاشتن امیرمختارثقفی وبیعت بامصعب بن زبیربرای ابراهیم اشترکارنسنجیده ونابخشودنی است وزهی آب به آسیاب دشمنان اسلام ریختن.والسلام

 41. خداداد محمدظاهری می‌گه:

  مختار ستاره تابناک و خورشیدی است که از درون ولایت جوشید و اسلام محمدی و علی وار را به همه ازاد اندیشان جهان معرفی میکند مختار اینه و سایه عدالت علی و رسول خدا بود و ما به مختار افتخار میکنیم همچنان که رزمندگان ما هم در ۸ سال جنگ همانند مختار افتخار افرینی کردن و نام ایران و ایرانی و اسلام علی (ع) را برای جهانیان معنایی تازه و دوباره دادن درود بر ازاد مردان راه حق و حقیقت.

 42. وحید می‌گه:

  بیعتی که کیان ایرانی با مختار کرد کجا … بیعتی که ابراهیم اشتر با مختار کرد کجا!!
  اشتباه پشت اشتباه ..
  بدون شک ابراهیم درباره مختار اشتباه کرد
  یادمون هست مختار با سیاست خودش، ابتدا در مکه با زبیریان بیعت کرد و مقابل امویان ایستاد…
  اما زبیریان آن زمان در حادثه کربلا نقش نداشتند. مختار مصلحتی با آنها همراه شد و بعد هم پنهانی فرار کرد
  اما زمان ابراهیم، مصعب و زبیریان به قاتلین امام حسین پناه داده بودند و خونخواه امام حسین را هم کشته بودند. ابراهیم هرگز نباید با آنها همراه میشد!!.. مروان و امویان هم که حساب خود را داشتند.
  ابراهیم با هیچ کدام از این دو گروه نباید متحد میشد. بلکه میتونست سمت ایران بیاد و راه مختار را ادامه بده. اینطوری بعد اینهمه جنگاوری، کنار مصعب زبیری مفت کشته نمیشد..

 43. نسرین می‌گه:

  در بزرگی و شجاعت مختار شکی نیست ولی عقده دل مابامبهم ماندن نظر و عقیده امام سجاد۰ع) در این میان در گلو مانده، چرا که امامان معصوم ما هیچکاری را بی دلیل انجام نمی دادندو شاید بهترین دلیل قانع کننده سکوت آن ها خون هایی بود که ریخته شد و قیام شکست خورد، چه بساامام سجاد قلب های خفته کوفیان را بیدار شدنی نمیدید که به انتقام خون خدا برنخاست.متشکرم از همه کسانی که با درایت مسایل دینی خویش را پیگیری میکنند.

 44. اسدالله می‌گه:

  عالی بود خیلی دلم می خواست بدانم عاقبت مصعب ودیگران چه شد.و خوشحال شدم از اینکه گردنش را زدند

 45. اسدالله می‌گه:

  دوباره ببخشید چون امام از عاقبت قیام خبر داشت واگر باقیام مختار اشکارا موافقت می کرد خود او و دیکر شیعیان را مانند مختارو یارانش میکشتندبه جرم همدستی با مختار مخصوصا کینه ای که از علی وال علی داشتند

 46. فری می‌گه:

  همتون ابراهیم رامقصر میدانید شاید اشتباه غیر عمد وازسر نژادپرستی بن شمیط درپیاده به جنگ فرستادن ایرانیها ازکارابراهیم بدتربوده باشد

  • م می‌گه:

   ابراهیم برخلاف پدرش، مالک اشتر که وفادار بود پیمان شکنی کرد وبا ابن زبیر که دشمن اهل بیت بود همراه شد و این جاست که فردی در عمرش خوب باشد اما شیطان او را در اخر عمر گمراه کند

 47. محمد حبیبی آلنی می‌گه:

  ابراهیم در بین بد و بدتر ب که زبیریان هستند انتخاب کرد.
  ضمنا دوستان ایران زمان امام حسین شیعه کم داشت فقط قم و کاشان و جند شهر دیگر شیعه بودن بقیه سنی !

 48. نسرین می‌گه:

  مختار دل منو خنک کرد،اگه درلحظه ی وخر اون شش هزار احمق بهش پشت نمیکردند تا مدتهای بیشتری حکومت میکرد،اما براشون متاسفن که عشق منو تنها گذاشتن

 49. سعیداربط می‌گه:

  سلام خیلی خوب بود ولی کاش فیلمش را هم میگذاشتیدواگر گذاشتید باوسیله ی ایمیلم برایم خبر دهید

 50. فاطمه 11ساله می‌گه:

  من فقط اولای مختاررو دوست داشتم چون همش مختار پیروز می شد ولی بعدش که هی حرفشو گوش نکردن و بعضی هاهم که بهش خیانت کردن دیگه دوست نداشتم آخه دل آدم میسوزه مخصوصا برای خود مختار کیان مهران یزدان برای بن کامل برای سائب حتی برای بن شمیط وابراهیم آخه گنا داشتن

 51. ناهید می‌گه:

  امام محمد باقر و امام جعفر صادق (ع) برای مختار دعای خیر کردن. واقعاٌ لقب منتقم کرار برازنده مختار بود. در هر حال قیام مختار مرهمی بود بر زخم های اهل بیت شهدای کربلا.انشاءالله با امام حسین مهشور شود.

 52. اکبر می‌گه:

  عمق فاجعه دراین است که ما ایرانیها تاریخ خودمان که پر است از قهرمانان نامى ویکتا پرست بوده را نمیدانیم انوقت گیر دادیم به یک سریالى که کاملا تحریف شده وجالب اینکه خود اعراب به اندازه ما تاریخ خودشان را بلد نیستن.
  ابراهیم یا مختار عرب بودن وتمام مبارزاتشان بر سر قدرت بوده وهمه انها ایران ستیز بودن واز ایرانیها سو استفاده میکردند این همه احساسى برخورد نکنید.
  تاریخ خودمان را فراموش نکنید

 53. فاطمه 11ساله می‌گه:

  نه خیرم اصلا این طور نیست که ابراهیم ومختارتمام مبارزاتشون سر قدرت بوده اونا فقط داشتن انتقام امام حسین (ع) رو می گرفتن البته طبق اون چیزی که من از فیلم فهمیدم

 54. فاطمه می‌گه:

  ابراهیم خجالت نکشید با قاتلین مختار و دوستانش بعد از اون همه شعار بیعت کرد خیلی ازش بدم اومد

 55. محب علی می‌گه:

  باسلام
  میخواستم بگم که در کتاب لهوف سید بن طاووس اومده که بعدازشهادت جناب مختار ابراهیم بن‌مالک اشتر به کوفه اومد وبا زبیریان جنگید وبه شهادت رسید.